andrychow.pl


V Lekcja śpiewu pieśni patriotycznych

Artykuły / Lokalne wydarzenia
Data: Czwartek , 09 Listopada 2017 - 20:10


Olbrzymia dawka emocji, wiary i nadziei pokoleń zawarta w nutach i słowach piosenek była niezapomnianą lekcją patriotyzmu. Przytoczone przez najmłodszych pieśni ich dziadków i pradziadków, śpiewane z dumą i zrozumieniem oraz należną im atencją potwierdziły, że ofiara, którą poniosły pokolenia, które były przed nami - nie poszła na marne! 5. listopada 2017 r. z okazji 99 rocznicy odzyskania niepodległości w kościele parafialnym pw. Św. Macieja w Andrychowie odbyła się V Lekcja śpiewu pieśni patriotycznych. Kolejny raz młodsi i starsi "nauczyciele" podzielili się z nami - mieszkańcami Andrychowa pięknymi aranżacjami pieśni, które przed laty towarzyszyły tym, którzy walczyli o wolność naszej ojczyzny. Wśród prezentowanych utworów nie zabrakło tych znanych, ale też - mniej popularnych melodii. Pomysłodawczynią nietypowej lekcji śpiewu jest Zofia Wanat - dyrektor ZS im Armii Krajowej w Andrychowie ZDZ Katowice. We wspólnym śpiewie uczestniczyli uczniowie Technikum Mundurowego ZS im Armii Krajowej w Andrychowie, Wadowicach i Kętach, Ludowy Zespół Pieśni i Tańca "Andrychów", dzieci i młodzież z ZSS w Sułkowicach Bolęcinie, harcerze i zuchy Hufca Andrychów. Tradycyjnie w realizację imprezy włączył się I pluton IV Szwadronu Zwiadu im. 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich ze Stanicy Hucuł, Krakowski Szwadron Ułanów im. Józefa Piłsudskiego i II pluton lV Szwadron Zwiadu im. 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich z Chrzanowa. Po spotkaniu organizatorzy lekcji - Zofia Wanat, Barbara Badowska oraz proboszcz Parafii św. Macieja w Andrychowie ks. Stanisław Czernik podziękowali przybyłym za wspaniały występ i popularyzowanie piosenki patriotycznej, oraz rodzicom dzieci uczestniczących w tym wydarzeniu. Impreza organizowana była przy współpracy Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie oraz Parafii pw. Św. Macieja w Andrychowie. Zobaczcie jak było!

Świetnie zaprezentowały się wszystkie zespoły śpiewacze. Wydarzeniu towarzyszy od początku młodzież klas mundurowych ZS w Andrychowie, Wadowicach i Kętach. Cieszy fakt, że w śpiew włączyły się kolejny raz dzieci ZSS w Sułkowicach Bolęcinie! Olbrzymia energia towarzyszyła również prezentacji zuchów! To daje nadzieję, że impreza oprócz wysokich walorów artystycznych ma również potężną dawkę żywego patriotyzmu! Zespół Andrychów - był jak zwykle klasą samą w sobie, udowadniając, że niezwykły, wielopokoleniowy zespół z roku na rok, oprócz profesjonalnego podejścia do swojej misji nieustannie podtrzymuje w naszym regionie pamięć o czasach, które minęły. Zespół nadal zaskakuje świeżością wykonania kolejnych perełek gromadzonych w swoim repertuarze. W tym roku po raz pierwszy zaprezentował pieśń "Bum"!

Jubileuszową - V Lekcję Pieśni Patriotycznych poprzedziła Msza Św. odprawiona z okazji XX-lecia istnienia LZPiT Andrychów!

"Nie rzucim ziemi skąd nasz ród! Nie damy pogrześć mowy. Polski my naród, Polski lud, Królewski szczep Piastowy" - kolejny raz słowa napisane wiek temu przez Marię Konopnicką wypełniły kościół parafialny pw. Św. Macieja kończąc piękną i pouczającą lekcję pieśni patriotycznych. Słowa, które przed laty łagodziły tęsknotę za krajem i niosły nadzieję na odzyskanie niepodległości mają w sobie ponadczasową moc. Śpiewane przez całe pokolenia w czasach niewoli nabrały szlachetnej oprawy i mimo upływu czasu nadal posiadają wielką siłę!


JS


Ten artykuł jest od andrychow.pl
http://zgkim.andrychow.pl/

Adres WWW tego artykułu to:
http://zgkim.andrychow.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=8757

Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 393