andrychow.pl


Tydzień 80-lecia księgarni "B.Marczyński"

Artykuły / Lokalne wydarzenia
Data: Niedziela , 10 Grudnia 2017 - 20:08


Niewiele sklepów w Andrychowie może poszczycić się tak bogatą historią! W dniu dzisiejszym - 10 grudnia 2017 roku minęło 80 lat działalności założonej przez ś.p. Bolesława Marczyńskiego księgarni. Właśnie się dowiedzieliśmy, że z tej okazji w dniach od 11 do 16 grudnia b.r. właściciel Księgarni organizuje "Tydzień 80-lecia". Elementami obchodów będzie specjalna - jubileuszowa, ilustrująca historię księgarni witryna. Dla klientów przewidziano również jubileuszowe rabaty: 11 grudnia wszystkie towary będzie można kupić za 80% ich ceny, czyli z 20% rabatem! 8 % rabatu przysługuje na wszystkie towary zakupione w pozostałe dni "Tygodnia 80 lecia" Będzie również jubileuszowa loteria, a w niej do wygrania 3 nagrody niespodzianki. Warunkiem udziału w loterii jest zakupienie w "Tygodniu 80-lecia" dowolnego towaru, wypełnienie kuponu konkursowego i wrzucenie go do znajdującej się w księgarni skrzynki. W rozwinięciu wiadomości przytaczamy najważniejsze daty z historii andrychowskiej księgarni B.Marczyński.

- 3 września 1915 roku, w Targanicach przychodzi na świat Bolesław Marczyński, a w 1929 r. kończy szkołę podstawową w Andrychowie.
- 11 maja 1931 r. podejmuje praktykę handlową w firmie Joachim Dańko i Syn w Żywcu i po trzech latach praktyki oraz zdaniu egzaminu zostaje wpisany w poczet pomocników handlowych ( subiektów). W tej samej firmie pracuje dalsze trzy lata do 1937 roku.
- Po sześciu latach praktyki wraca do rodzinnego domu i w dniu 10 grudnia 1937 roku otwiera własną księgarnię w centralnym punkcie Andrychowa, przy Rynku pod numerem 56.
- Wybuch II wojny światowej zastaje go w szeregach Armii Kraków. W księgarni zastępuje go siostra Maria.
- Ranny w kampanii wrześniowej dostaje się do szpitala w Otmuchowie. Po powrocie do Andrychowa ukrywa książki , zwłaszcza klasyków literatury polskiej.
- W listopadzie 1941 r. księgarnię przejmują bez odszkodowania Niemcy i przekazują osiedleńcowi z Rumunii, który z braku kwalifikacji ( był pracownikiem tartacznym ) zaproponował całemu personelowi dalszą pracę. Sprzedaż książek w języku polskim była przez Niemców zabroniona.
- W czasie działań frontowych na początku 1945 r. lokal księgarni został poważnie zdewastowany.
- Po wyzwoleniu Andrychowa 27 stycznia 1945 r. razem z żoną Agnieszką i 3 pracownikami usuwa gruzy oraz zniszczenia tak, że już 5 lutego jako pierwszy lokal handlowy w Andrychowie zostaje otwarta księgarnia. W roku 1945 zostaje prezesem Klubu Sportowego "Beskid" w Andrychowie.
- W 1946 roku przenosi księgarnię do własnego domu w Andrychowie, Rynek 57 ( obecnie Rynek 4, w dalszym ciągu siedziba księgarni ).
- W 1947 roku zostaje prezesem kupiectwa andrychowskiego istniejącej od 1410 r. Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej Oddział w Andrychowie.
- Na początku 1949 roku z powodu istniejącej sytuacji politycznej przekazuje księgarnię razem z wypożyczalnią książek do dyspozycji Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Andrychowie.
- 1 lutego 1956 r. Zarząd Spółdzielni przekazuje Sklep Artykułów Użytku Kulturalnego ( Księgarnia ) Nr 13 z całą obsadą do dyspozycji P.P. "Dom Książki" w wyniku czego powstaje Księgarnia nr 26.
- W 1957 roku kończy z wynikiem bardzo dobrym Technikum Księgarskie w Krakowie.
- Po reorganizacji administracji kraju powstaje województwo bielskie i w ramach Dyrekcji "Dom Książki" w Krakowie powstaje Ekspozytura w Bielsku-Białej a księgarnia w Andrychowie otrzymuje nr 415. Funkcję kierownika tej księgarni pełni do 1987 roku to jest do przejścia na emeryturę po 56 latach pracy zawodowej.
- Od 1956 do 1987 r. obowiązki zastępcy kierownika księgarni pełni żona Agnieszka.
- Od 1987 roku, po przejściu rodziców na emeryturę do 31 sierpnia 1990 r. kierownikiem księgarni jest córka Krystyna.
- 1 września 1990 r. księgarnia wraca w ręce prawowitych właścicieli, rodziny Marczyńskich. Bolesław, cały czas czynny w zawodzie decyduje, że jego prawnym następcą zostaje córka Krystyna.
- 9 lipca 1998, przeżywszy 83 lata umiera Bolesław Marczyński a księgarnię samodzielnie prowadzi jego córka Krystyna.
- 14 listopada 2006 r. przeżywszy zaledwie 60 lat, pogrążając w bólu całą rodzinę umiera Krystyna Marczyńska "przekazawszy" wcześniej (w maju 2006) księgarnię mężowi swojej młodszej siostry Bożeny Andrzejowi Markowi, który prowadzi rodzinną księgarnię pod nazwą "B.Marczyński" do chwili obecnej.
- 24 lutego 2015 roku , po przeżyciu 92 lat umiera Agnieszka Marczyńska, żona założyciela i wieloletnia pracownica księgarni.

Więcej szczegółów dotyczących księgarni dostępne jest na stronie internetowej: www.b-marczynski.pl

A my zapraszamy Was do obejrzenia - archiwalnych fotografii witryny księgarni sprzed 10 lat

JS


Ten artykuł jest od andrychow.pl
http://zgkim.andrychow.pl/

Adres WWW tego artykułu to:
http://zgkim.andrychow.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=8766

Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 393